Sep 14, 2026 Lämna ett meddelande

Hastelloy C276, C22 eller 625-platta: Vilken nickellegeringsplatta behöver du egentligen?

Hastelloy C276, C22 eller 625 Platesitta på samma lagerställ. De ser identiska ut - samma 2 000 × 6 000 mm fotavtryck, samma 2B- malfinish, samma stencilerade värmenummer. Om du ger en köpare brukscertifikaten och frågar vilken du ska lägga i kärlet, kommer de flesta att plocka efter molybdenhalt och gå vidare.

 

Den genvägen är hur projekt hamnar på fel platta.

 

Här är ett nummer som stoppar konversationen. På ASTM G28 Metod A - kokande 50 % svavelsyra med järnsulfat - rapporterar en typisk C276-platta 6 till 9 mm/år. En C22-platta från samma familj rapporterar 0,6 till 1,5 mm/år. Läs det som ett styrkort och C276 ser tio gånger sämre ut.

 

Det är det inte. G28A är ett oxidationstest. Den är designad för att fånga intergranulära attacker i en oxiderande lösning, och C276 är den enda sorten i denna grupp som aldrig byggdes för oxiderande förhållanden. Testet gör precis vad det ska. Det som spelar roll är om du läser enmateriell egendomeller askärm för godkänd/underkänd. Nästan varje leverantörssida behandlar dem som samma sak.

 

Kemi och valsegenskaper hos de tre plattorna

Egendom

C276 (N10276)

C22 (N06022)

Alloy 625 (N06625)

Ni %

Saldo (≈57)

Saldo (≈56)

58,0 min

Cr %

14.5–16.5

20.0–22.5

20.0–23.0

mån %

15.0–17.0

12.5–14.5

8.0–10.0

W %

3.0–4.5

2.5–3.5

-

Nb + Ta %

-

-

3.15–4.15

Fe %

4.0–7.0

2.0–6.0

5,0 max

C % max

0.010

0.015

0.10

Densitet g/cm³

8.89

8.69

8.44

Draghållfasthet, min MPa

690

690

827

Utbyte 0,2 %, min MPa

283

283

414

Förlängning, min %

40

45

30

Tallrik standard

ASTM B575 / ASME SB-575

ASTM B575 / ASME SB-575

ASTM B443 / ASME SB-443

EN / W.Nr.

NiMo16Cr15W / 2,4819

NiCr21Mo14W / 2,4602

NiCr22Mo9Nb / 2,4856

 

Tre saker faller ut från det bordet direkt.

Molybdenspridningen är mer än två till en.C276 bär 15–17 %, C22 12.5–14,5 %, 625 endast 8–10 %. Molybden är det som ger en nickellegering dess motståndskraft mot reducerande syror - saltsyra, utspädd svavelsyra, fosforsyra under reducerande förhållanden. En platta med 16 % Mo beter sig mycket annorlunda än en med 9 % i en HCl-bärande ström, och ingen ytbehandling ändrar det.

 

Krom går i motsatt riktning.C22 har mest (20–22,5%), 625 nästa (20–23%), C276 minst (14,5–16,5%). Krom bygger den passiva filmen som motstår oxiderande angrepp - löst syre, järn(III)joner, salpetersyra, klor, hypoklorit. En låg-Cr-platta i en starkt oxiderande kloridström har inget att bygga om filmen med.

 

625 är ett annat djur som bär liknande kläder.Det är 8–10 % Mo och 20–23 % Cr, vilket är respektabelt, men det bär också 3,15–4,15 % niob och är legerat för hög-temperaturhållfasthet mer än för maximal syrabeständighet. Dess lägsta draghållfasthet på 827 MPa mot 690 MPa för de två Hastelloys är signalen - att denna plåt designades för strukturell användning vid temperatur, med korrosionsbeständighet som en stark sekundär. Ange det för en 400 graders strukturell applikation och det är rätt platta. Ange det som ett substitut för C276 i en kall HCl-ström eftersom "de båda är nickellegeringar" och du kommer att ersätta den.

 

C276, C22 and alloy 625 nickel alloy plate samples

Korrosionshastighet i simulerat blandat-gaskondensat, 168 h (mm/år, med mpy inom parentes)

Lösning

Temp.

C276

C22

625

60% H₂SO4 + 0.5% HCl + 0.1% HF + 0.1% HNO₃

85 grader

0.05 (2)

0.51 (20)

0.36 (14)

60% H₂SO₄ + 2.5% HCl + 0.2% HF + 0.5% flygaska

80 grader

1.07 (42)

1.27 (50)

3.20 (126)

Läs de två raderna mot varandra. I enrenaoxiderande syrablandning leder C22 med en storleksordning - 0.05 mot 0,51 mm/år för C276 - exakt vad kromskillnaden förutspår. Lägg till klorider och slipande flygaska- och de två Hastelloys konvergerar till 1,07 och 1,27 mm/år, medan 625 faller till 3,20.

 

Det är hela urvalslogiken på två rader:ju renare och mer oxiderande strömmen, desto mer betalar C22-premien; ju smutsigare och mer klorid-laddat den blir, desto mer lönar sig C276-molybdenhalten, och desto ytterligare 625 hamnar efter.

 

 

Pittingsidan är värd ytterligare en nummeruppsättning, eftersom den förklarar varför kloridprojekt så ofta går till C22 över C276. Kritisk spalttemperatur enligt ASTM G48 metod D, i 6 % FeCl3 + 1 % HCl, är ungefär:

Tallrik

Typiskt CCT

316L

~0 grader

254SMO

~30 grader

625

~40 grader

C276

~55 grader

C22

~80 grader

 

Ett 25 graders gap mellan C276 och C22 är inte en inkrementell skillnad. I en stillastående, kloridhaltig-spalt vid 60–70 grader arbetar en platta över sin tröskel och en är bekvämt inuti. När en platta används för packningsförband, överlappssvetsar eller under-avlagringsområden är den marginalen den avgörande faktorn.

 

Leveransformulär och specifikation per klass

Punkt

C276 platta

C22 platta

625 tallrik

Plåt/plåt standard

ASTM B575

ASTM B575

ASTM B443

Vanligt tjockleksområde

0,5–100 mm

0,5–100 mm

0,5–80 mm

Typiskt som -rullad bredd

upp till 2000 mm

upp till 2000 mm

upp till 2000 mm

Klädd / bunden form

Vals-bondad eller explosions-bondad C276 på kolstål

Vals-bunden C22 på kolstål

Svetsöverlägg och rull-bondad 625

Klädd standard

ASTM B898, eller A263/A264 för de rostfria kvaliteterna

ASTM B898

ASTM B898 / överlägg till ASME IX

Leveransskick

Lösning glödgade, inlagd

Lösning glödgade, inlagd

Lösning glödgad (Grad 1)

Matchande filler

ERNiCrMo-4

ERNiCrMo-10

ERNiCrMo-3

 

Två praktiska anteckningar på det bordet.

Tjocklekstillgänglighet är inte den begränsning som - fabriksvägen är.Alla tre är rullade till jämförbara spårvidden, men försörjningsbasen smalnar av när du rör dig upp i tjocklek och ner i beställningskvantitet. Över cirka 60 mm ökar ledtiderna för alla tre och antalet kvalificerade kvarnar minskar kraftigt. För ett kärlskal där designen kräver ett tunt fuktat lager över en strukturell baksida, är den rull-bundna plattan den form som faktiskt köps, och valet av kvalitet uttrycks som "C276-klädd, 3 mm på SA-516 Gr.70" snarare än som en solid plåttext.

 

Grad 1 och grad 2 spelar roll för 625 och sällan för Hastelloys.625 levereras som Grad 1 (glödgat, 827 MPa min) och Grade 2 (lösning glödgat + kallbearbetat, 1034 MPa min). Grad 2 köper styrka till priset av duktilitet och är en strukturell form, inte en korrosionsform. Om en specifikation frågar efter Grad 2-plåt i en våtfrätande tjänst är det värt att ifrågasätta resonemanget innan du beställer.

 

Tillverkningsbeteende som avgör vilken tallrik du beställer

Två tallrikar som presterar identiskt i ett kupongtest kan bete sig väldigt olika i en tillverkningsbutik, och detta är en verklig del av produktvalet snarare än en eftertanke.

 

C276 behöver låg värmetillförsel.Interpass-temperaturen bör hålla sig under cirka 90 grader, med stringer-pärlor och kontrollerad värmetillförsel. Området 375–875 grader är där sigma- och mu-faser fälls ut och drar ut molybden ur matrisen, och en svets som sitter där för länge kommer att visa det som kniv-linjeangrepp senare. Lösningsglödgning vid 1121 grader med en snabb vattensläckning är återhämtningsvägen om materialet har blivit över-exponerat - inte en stressavlastning vid 650 grader, vilket skulle göra det värre.

 

C22 är den mer förlåtande plattan att svetsa.Det högre krom och lägre molybden ger det en bredare tolerans mot värmetillförselvariationer, varför det ofta väljs i projekt där svetskvaliteten är risken snarare än korrosionsmiljön. ERNiCrMo-10 är det matchande fyllmedlet.

 

625 tål värme bäst av de tre och behöver olika fyllmedel.ERNiCrMo-3, och nioben i svetsmetallen stabiliserar den mot sensibilisering, varför 625 är standardvalet för svetsöverlägg på kolstål där överlägget kommer att se termisk cykling.

 

FAQ

Om C276 har mer molybden, varför visar C22 lägre korrosionshastigheter i vissa tester?

Eftersom dessa tester kör en oxiderande lösning. ASTM G28 Metod A använder järnsulfat, som är en oxidant; krom, inte molybden, är det som motstår det. C22 har 20–22,5 % Cr mot C276:s 14,5–16,5 %, så det leder i oxiderande media. Lägg båda plattorna i en reducerande syra med klorid och rankningen omvänder - G28 Metod B visar C276 vid 1,4–1,5 mm/år mot C22 vid ungefär 0,2–0,5, och data för blandad-gaskondensat visar att C276 leder där klorider och fasta ämnen finns.

 

Kan jag använda 625-platta där specifikationen säger C276?

Endast om strömmen oxiderar eller om belastningen är strukturell vid temperatur . 625 har 8–10 % Mo mot C276s 15–17 %, och i testet med blandad syrametod B löses den upp i en hastighet som gör testet oanvändbart - över 89 mm/år. Det är en utmärkt platta för hög-temperaturhållfasthet, oxidationsbeständighet och svetsöverlagring och ett dåligt substitut i en reducerande kloridström.

 

Vilken är den största plåttjockleken jag realistiskt kan beställa i dessa kvaliteter?

Alla tre rullar till ungefär 100 mm i Hastelloys och 80 mm i 625, men den praktiska tillgängligheten sjunker brant över 60 mm och den kvalificerade kvarnlistan förkortas. För tjocka-sektionsarbeten är det vanliga svaret klädd plåt - ett tunt legerat lager på kolstålbaksida - som levereras till ASTM B898 och är den form de flesta stora kärl faktiskt är byggda av.

 

Behöver jag en korrosionstestrapport med varje plåt?

Inte som rutinmässig praxis. Vad en plåtbeställning ska innehålla är värmens kemiska analys och mekaniska certifikat till produktstandarden, plus bindningsundersökningsrapporten om det är klädd plåt. Korrosionstester som G28 är kvalificerings- och screentester på brukets produktion och de levereras normalt på begäran snarare än per värme.

 

Skickar du en skyltförfrågan? Ge oss betyg, tjocklek, standard och kvantitet - eller skicka servicevillkoren så berättar vi vilken av de tre plattorna som faktiskt passar, inklusive de där det billigaste alternativet är det korrekta. C276, C22 och 625 plåt, klädd och solid, i ASTM B575, B443 och B898.

 

market@htpipe.com| WhatsApp +86-19339900201

Kontakta nu

 

 

Skicka förfrågan

whatsapp

Telefon

E-post

Förfrågning